کاشت 14 میلیون اصله نهال در 31 استان کشور
1398/09/11

سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طرح کاشت سراسری 14میلیون اصله نهال، در 264 شهرستان، 432 مکان، 31 استان و توسط 33 اداره کل منابع طبیعی عملیاتی خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، خسرو شهبازی سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست خبری امروز دوشنبه که در این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: طرح کاشت 14 میلیون نهال در پاییز را به نیت چهارده معصوم و از شهر قم در روز پنجشنبه 14 آذر شروع خواهیم کرد.

وی، کاشت نهال و ترسیب کربن را با توجه به بالا رفتن غلظت co2 هوا و تغییر اقلیم،  از اولویت های سازمان جنگل‌ها اعلام و خاطر نشان کرد: جلوگیری از افزایش گازهای گلخانه ای و قطع بی رویه درختان جنگل‌ها از طریق نهال کاری از اقداماتی است که در راستای حفظ خاک جنگل‌ها و کاهش غلظت co2 انجام می‌شود.

سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این که در حال حاضر کشت پاییزه بر کشت بهاره ترجیح داده می شود، گفت:  در این طرح، کاشت نهال در مناطق صعب العبور و سرد از طریق توسعه نهال کاری با بذر انجام خواهد شد.

شهبازی در ادامه گفت: این طرح در 264 شهرستان، 432 مکان، 31 استان و توسط 33 اداره کل منابع طبیعی عملیاتی می‌شود.

سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه کرد: این طرح در بخش جنگل در سطح 23 هزار و 832 هکتار  با 9 میلیون اصله نهال، در بیابان در سطح 20هزار و 207 هکتار با 3 میلیون و 637 هزار اصله نهال و در مرتع با کاشت یک میلیون و 180 هزار اصله نهال در راستای کاهش co2 عملیاتی خواهد شد که در مجموع 42 هزار و 390 هکتار نهال کاری می شود.

سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به این که نهال‌های ما کشت گلدانی هستند، گفت: بیش از 8 میلیون چاله کنی انجام شده و 97 هزار دهیار و سازمان بسیج مستضعفین هم برای شرکت در اجرای این طرح اعلام آمادگی کردند.

شهبازی در رابطه با بودجه اختصاص یافته به طرح کاشت نهال گفت: بودجه طرح بیابان زدایی 100 میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی است که برای پدیده گرد و غبار در نظر گرفته شده که از این میزان 26.4میلیون یورو برای جنگل‌کاری در نظر گرفته شده، بخش دیگری از بودجه هم از صندوق توسعه ملی برای این طرح در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به این که میزان نهال کاری تا پایان سال به 34 میلیون اصله نهال افزایش خواهد یافت، ادامه داد: برنامه بلندمدت ما این است که این میزان را به 42 میلیون اصله نهال برسانیم و برای این امر به کمک بخش خصوصی نیاز داریم.

شهبازی عنوان کرد: کسانی که می خواهند اطلاعات بیشتری از نهضت جنگل کاری به دست آورند می توانند با ستاد هماهنگی این طرح با شماره های 02122488534 و 09191234212 در ارتباط باشند یا اینکه به ستاد ترویج نهال کاری در استان ها مراجعه کنند.

به هیچ کس اجازه تصرف جنگل را نمی‌دهیم

وی با تاکید بر این نکته که جنگل خط قرمز ما است و اجازه دسترسی، تصرف و تغییر کاربری آن را نمی دهیم، اذعان کرد: سالانه 13 هزار پرونده تخلف در رابطه با جنگل و مرتع در دادگاه‌ها وجود دارد و به تخلفات رسیدگی می شود.

شهبازی در رابطه با نهال‌های کشت شده بیان کرد: نهال های کشت شده بیابانی و جنگلی است و به سمت گیاهان مثمر نمی رویم اما در جنگل‌کاری های اقتصادی از گونه‌های میوه دار مانند بادام کوهی و بلوط هم استفاده می کنیم.

تعداد مشاهده خبر191 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal