مشارکت نهادهای کشور برای حفظ تنوع زیستی و ژن‌های گیاهی ضروری است
1398/02/31

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، بر لزوم مشارکت نهادهای کشور برای حفاظت از تنوع زیستی و ژن‌های گیاهی به عنوان یک سرمایه ملی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات،‌ دکتر کلانتری در افتتاحیه همایش روز جهانی تنوع زیستی در این خصوص گفت: رفتارهای غلط در ارتباط با بهره‌برداری از طبیعت، امروز رویدادهای تاسف باری را در تخریب محیط زیست رقم می‌زند که از آن جمله می‌توان به آلودگی رودخانه‌های شمال ایران و از بین رفتن موجودات زنده آن اشاره کرد.

وی با تاکید بر این که استفاده از منابع طبیعی و زیستی با ویرانگری تفاوت دارد، خاطرنشان ساخت: محیط زیست، منابع طبیعی، خاک و آب این کشور امروز در دست ما امانت هستند که ضرورت دارد با حفظ تنوع زیستی امانتدار خوبی در قبال نسل آینده باشیم و با عزم ملی و همگانی از روند رو به انقراض گونه های ارزشمند گیاهی و جانوری جلوگیری کنیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اهمیت ارتقای آگاهی عمومی در حفاظت از محیط زیست، مبنای برخی از تصمیم‌گیری‌های غلط مدیران ارشد کشور را ناآگاهی از حفظ محیط زیست و تنوع زیستی دانست.

وی با انتقاد از دیدگاه فشار بر منابع برای تولید غذا آن را از جمله رفتارهای غلطی برشمردکه با اولویت دادن به اشتغال و تولید طی 40 سال گذشته تاکنون تخریب گسترده از جمله خشکیدگی جنگل های زاگرس و مراتع را در پی داشته است، از این رو لازم است مدیران آینده در مورد موضوع و اهمیت تنوع زیستی آموزش ببینند و نسبت به آن حساس‌تر شوند.

کلانتری با اشاره به شکل‌گیری پویش جهانی برای حفظ محیط زیست و تنوع زیستی ابراز امیدواری کرد با ارتقای مشارکت مردم و هدایت کارشناسی و پرهیز از افراط و تفریط بتوانیم امانت دار خوبی برای منابع ژنتیکی کشور در قبال نسل های آینده باشیم.

مشاور وزیر و مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی در افتتاحیه این همایش با اشاره به شعار روز جهانی تنوع زیستی سال 2019 تحت عنوان "تنوع زیستی ؛غذای ما، سلامتی ما" از سازمان ها، اتحادیه ها، انجمن ها و کلیه همکارانی که در برگزاری این همایش ملی مشارکت داشتند تشکر و قدردانی کرد.

دکتر زند با اشاره به اهمیت تنوع زیستی در بقای حیات در کره زمین، این مفهوم را با طرح دو سوال با عنوان تعداد گونه‌هایی که در حال حاضر در کره زمین وجود دارد و نوع تعامل آن ها با یکدیگر قابل تامل دانست.

وی در ادامه با تاکید بر این مطلب که تاکنون بشر نتوانسته است پاسخی برای تعداد گونه های موجود روی کره زمین بیاید، به نتایج بررسی‌های انجام شده در این زمینه اشاره داشت.

مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی با اشاره به نتایج پژوهشی در دانشگاه آریزونا در سال 2017 و وجود 2 میلیارد گونه زنده در کره زمین یادآور شد این بدان معنی است که تنوع گونه های موجود در کره زمین هزار برابر آن چیزی است که امروز شناسایی شده و این که دقیقا چند گونه روی کره زمین وجود دارد درحد برآوردهای پژوهشی است.

وی با اشاره به گزارشی دیگر درباره تنوع زیستی که در ماه می 2019 منتشر شده است هشدار داد بر اساس این گزارش یک میلیون گونه در جهان طی دهه های آینده در معرض انقراض هستند و اگر زیرساخت های زیستی آسیب ببیند، اقتصاد، فرهنگ و حیات انسان به خطر می افتد.

مشاور وزیر با بیان این که تنوع زیستی اصل و زیرساخت حیات کره زمین و حیات بشر است، الگوی فعلی توسعه و مصرف را عامل اصلی تهدید بخش اعظمی از گونه‌های زیستی برشمرد.

وی با بیان این که جمعیت انسانی از سال 1975 میلادی تا کنون 2 برابر، اقتصاد 4 برابر، تجارت بیش از 10 برابر، آلودگی‌های پلاستیکی 10 برابر و گازهای گلخانه‌ای 2 برابر شده و حاصلخیزی خاک نیز 25 درصد کاهش یافته است، راهکار جلوگیری از انقراض گونه‌ها و آسیب تنوع زیستی را در رعایت قانون طبیعت دانست.

زند با تاکید بر ضرورت تغییر بنیادی رفتار انسان در برخورد با طبیعت برای پایان دادن به تهدیدهای تنوع زیستی، یادآور شد برخی پژوهشگران و دست اندرکاران برای جلوگیری از انقراض تنوع زیستی در کره زمین در حال تدوین اهداف جدید تنوع زیستی با چشم‌انداز آینده هستند به طوری که بیان می‌دارند برای تحقق این مهم در سال 2050 شاید لازم باشد چیزی در حدود 50 درصد کره زمین جزو مناطق حفاظت شده اعلام شود.

معاون وزیر و رئیس سازمان تات نیز در این همایش با اشاره به شکل‌گیری کنوانسیون بین‌المللی تنوع زیستی در سال 1993 از عضویت ایران در این کنوانسیون از سال 1375 تاکنون خبر داد.

دکتر کاظم خاوازی یادآور شد: بهره‌برداری پایدار و عادلانه از تنوع زیستی و منابع ذخایر ژنتیکی از جمله اهداف این کنوانسیون است.

وی برگزاری بیست و پنجمین دوره کنوانسیون تنوع زیستیِ ناگایای ژاپن را برگ زرینی از مجموعه دوره های این کنوانسیون برشمرد و خاطرنشان ساخت: این کنوانسیون در سال 2010 میلادی، راهبردهایی از جمله تحلیل علل کاهش کیفیت و کمیت تنوع زیستی کشورهای عضو، برنامه‌ریزی برای مشارکت مردمی در جهت کاهش فشار بر تنوع زیستی، ارتقای خدمات رسانی اکوسیستم‌ها و تنوع زیستی به گروه های مختلف مخاطب را در دستور کار قرار داده است.

خاوازی با اشاره به تلاش های انجام شده در سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی برای به تصویب رساندن لایحه حفاظت از ذخایر ژنتیکی کشور، اقدام‌های این سازمان را در اجرای این قانون از جمله راه اندازی مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشور برشمرد.

وی با اشاره به دستور هیات وزیران مبنی بر استقرار دبیرخانه کنوانسیون تنوع زیستی در وزارت جهادکشاورزی اعلام داشت این کنوانسیون در نظر دارد با اجرای راهبردهایی از جمله تبیین موقعیت ایران در گزارش‌های جهانی و مشارکت در تدوین آئین‌نامه‌ها و برنامه‌های 2020 از ظرفیت های جهانی این کنوانسیون در جهت تامین منافع کشورمان بهره‌مند شود.

این همایش در بخش پانل‌های تخصصی ادامه یافت و صاحب نظران حوزه تنوع زیستی و منابع ژنتیکی با ارائه دیدگاه های خود بر لزوم توسعه حمایت از این سرمایه ملی در کشور تاکید کردند.

آقای گرولد بودکر نماینده فائو در ایران از جمله سخنرانان این بخش بود که پس از ارائه نقطه نظرات خود پیرامون ترویج کشاورزی مبتنی بر حفظ تنوع زیستی بر آمادگی فائو برای گسترش همکاری با جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای عضو در راستای حفظ محیط زیست و تنوع زیستی جهانی تاکید کرد.

گفتنی است‎؛ همایش روز جهانی تنوع زیستی با حضور دکتر کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر اسکندر زند مشاور وزیر و مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی، دکتر عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهادکشاورزی ، دکتر کیخا رئیس کمیسیون کشاورزی وآب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، دکتر رضایی معاون وزیر در امور دامی، مهندس آقایی معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور، دکتر خون میرزایی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات کشور سه شنبه 31 اردیبهشت جاری در سالن فجر برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر5 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal