برآورد تولید 455 هزار تن انواع آبزیان در سال جاری/1600 میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه آبزی پروری اختصاص می یابد
1398/02/29

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات کشور پیش بینی کرد در سال 98 نزدیک به 455 هزار تن انواع آبزی بدون احتساب پرورش ماهی در قفس در کشور تولید شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ، دکتر حسین علی عبدالحی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: پیش بینی برنامه ششم توسعه برای سال 98 تولید 237 هزار تن ماهیان گرمابی است که با توجه به سیل بنا به برآورد ما‏، حدود 200 هزار تن تولید خواهیم داشت.

وی گفت: به دلیل سیل و خسارت ناشی از آ‏ن، تولید ماهیان سردآبی در سال جاری 150 هزار تن، ماهیان در منایع آبی داخلی مانند دریاچه ها و آب های پشت سدها 70 هزار تن، میگوی پرورشی در آب های شور بیش از 50 هزار تن و ماهیان خاویاری 3400 تن پیش بینی می شود.

عبدالحی افزود: در حال حاضر 12 گونه آبزی در کشور پرورش می یابد و تا پایان برنامه ششم توسعه تعداد گونه های پرورشی به 17 مورد خواهد رسید.

وی درباره تاثیر سیل اخیر بر تولید آبزیان تصریح کرد: وقوع سیل بر تولید و پرورش آبزیان تاثیر منفی گذاشته به طوری که برآورد می کنیم تاثیر آن در تولید ماهیان گرمابی 10 تا 15 درصد و ماهیان سردآبی 15 تا 20 درصد باشد.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات کشور با بیان این که طبق آخرین گزارش ها، بر اثر جاری شدن سیل 530 میلیارد تومان خسارت به مزارع پرورش ماهی وارد شده است، گفت: مزارع پرورش ماهی در استان هایی همچون لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد بر اثر سیل دچار خسارات زیادی شدند و در خوزستان این تاثیرات بر تولید ماهیان گرمابی بوده است.

وی در عین حال پیش بینی کرد با توجه به افزایش حجم آب در منابع آبی داخلی و پشت سدها بر اثر بارندگی های اخیر، تولید ماهیان پرورشی در این حوزه ها به میزان 10 تا 15 درصد افزایش یابد.

عبدالحی، میزان تولید آبزیان با احتساب پرورش ماهی در قفس در سال 97 را 490 هزار تن عنوان و خاطر نشان کرد: در سال گذشته 189 هزار تن ماهیان گرمابی، 174 هزار تن ماهیان سردآبی، 60 هزار تن ماهیان منابع آبی داخلی، 47 هزار تن میگو و 2800 تن گوشت ماهیان خاویاری تولید شد.

وی میزان تولید خاویار پرورشی در سال 97 را 5973 کیلوگرم عنوان کرد.

معاون سازمان شیلات کشور با اشاره به پرورش ماهیان خاویاری در 20 استان، اذعان داشت: در حال حاضر 120 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در استان هایی مانند کرمان، قم، مرکزی، قزوین و استان های ساحلی فعال هستند.

وی رویکرد توسعه آبزی پروری در برنامه ششم توسعه را پرورش آبزیان در استان های ساحلی و با استفاده از آب شور و در قفس عنوان کرد و گفت: در حال حاضر 85 درصد تولید آبزیان بالغ بر 275 هزار تن در استان های ساحلی صورت می گیرد.

عبدالحی ادامه داد: طبق برنامه ششم توسعه، این رقم باید به 810 هزار تن برسد که 85 درصد آن در استان های ساحلی و 16 درصد در استان های غیر ساحلی خواهد بود.

وی درباره تسهیلات اعطایی به پرورش دهندگان آبزیان نیز اظهار داشت: در سال 96 نزدیک به 730 میلیارد تومان تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان آبزی کشور قرار گرفت.

عبدالحی افزود: ارقام مربوط به تخصیص تسهیلات به آبزی پروران در سال 97 هنوز جمع بندی نشده، اما پیش بینی می کنیم در سال 98 حدود 1600 میلیارد تومان تسهیلات از محل اعتبارات قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری برای توسعه آبزی پروری اختصاص یابد و مشکلی برای فعالیت های آبزی پروری وجود ندارد.


تعداد مشاهده خبر109 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal