همکاری‌های ایران و عمان در زمینه تحقیقات و پرورش آبزیان گسترش می یابد
1398/01/25

معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: سالانه 5 تن خاویار پرورشی در کشور تولید می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان شیلات ایران، نشست معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران با هئیت شیلات اعزامی از کشور عمان در محل سازمان برگزار شد.

دکتر نبی اله خون میرزایی گفت: با ورود هیئت عمانی به ایران قرار است همکاری‌های میان 2 کشور در زمینه‌های تحقیقاتی، پرورش آبزیان و تجارت گسترش یابد.

وی اظهار کرد: از دیرباز 2 کشور جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عمان روابط دوستانه و مشترکات و منافع فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی فراوانی با یکدیگر دارند که امیدواریم این سفر بتواند بسترساز سطح ارتقای دو کشور شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: سالانه نزدیک به 500 هزار تن انواع ماهیان گرمابی و سردابی، 50 هزار تن میگوی پرورشی، 3 هزار تن گوشت ماهیان خاویاری، 5 تن خاویار پرورشی و 200 میلیون قطعه ماهیان زینتی در کشور تولید می‌شود.

دکتر خون میرزایی با اشاره به اینکه سالانه بیش از 15 هزار تن پرورش ماهی در قفس انجام می‌شود، بیان کرد: برای افزایش تولید و پرورش ماهی در قفس برنامه ریزی‌هایی صورت گرفته است.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه بیوتکنیک تکثیر این گونه ماهیان در ایران بومی شده است، گفت: خدمات بهداشتی، درمانی و سطح کنترل بالا در ایران برای تولید و پرورش ماهیان اعمال می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که سالانه بیش از 770 هزار تن صید از آب‌های فراساحل و ساحل انجام می‌شود، اظهار کرد: بیش از 170 هزار تن از این صید از آب‌های اقیانوس هند به دست می‌آید ضمن آنکه بیش از 330 هزار تن از این صید را آبزیان کفزی تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به این که در سال‌های اخیر صید تن ماهیان با قلاب را در کشور آغاز کرده‌ایم، گفت: طی سال‌های اخیر صید فانوس ماهیان در کشور رشد چشمگیری داشته است.

دکترخون میرزایی با بیان این که کارخانجات فرآوری فراوانی در ایران فعال هستند، بیان کرد: سرمایه گذاری گسترده‌ای در این زمینه صورت گرفته است ضمن آنکه در تمامی این فعالیت‌ها نیروی انسانی بومی تربیت شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: ما از اینکه قرار است تجربیات اجرایی و دستاورد‌های تحقیقاتی را در اختیار کشور پادشاهی عمان قرار دهیم، استقبال می‌کنیم و همچنین علاقه‌مند هستیم از ظرفیت‌های استعداد عمان برای صید فراساحل استفاده کنیم.

رئیس سازمان شیلات ایران از گسترش همکاری دو جانبه در زمینه‌های تحقیقاتی و پرورشی آبزیان خبر داد و گفت: برای سرمایه گذاری مشترک در این زمینه اعلام آمادگی می‌کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: هیئت عمانی آمده‌اند از توانمندی‌های بخش تحقیقات، اجرا و زیرساخت‌های آماده در ایران بازدید کنند از این رو بازدید‌های مختلفی از ظرفیت کشور انجام خواهند داد و قرار است همکاری‌های بیشتری میان دو کشور از فعالیت‌های آبزی پروری، فرآوری، صادرات و انتقال تجربیات با یکدیگر صورت گیرد.

***تولید صید و صیادی کشور عمان تا سال 2023 به 1 میلیون و 300 هزار تن می‌رسد

در ادامه این نشست، معاون وزیر کشاورزی و رئیس شیلات کشور عمان اظهار کرد: بنده 4 سال قبل سفری به جمهوری اسلامی ایران و چابهار داشتم و از نزدیک توانمندی‌های جمهوری اسلامی در بخش صید و صیادی و کارخانجات را مشاهده کردم و در آن سفر بحث‌های خوبی در زمینه تجارت و تبادل اطلاعات داشتیم.

العوفی افزود: همکاری ایران و عمان با سازمان فاعو و دیگر سازمان‌ها به نفع دو کشور است و فرصت‌هایی برای سرمایه گذاری وجود دارد و نیاز است که بخش خصوصی 2کشور با هم همکاری نزدیک داشته باشند و شرکت‌های مشترکی برای فعالیت‌های آینده باید تشکیل دهند.

وی از رشد 50 درصدی تولید صید و پرورش ماهی خبر داد و گفت: در سال 2018 مجموع تولید صید و پرورش ماهی در عمان حدود 553 هزار تن بود که نسبت به سال 2017، 50 درصد رشد داشته است.

معاون وزیر کشاورزی کشور عمان با بیان اینکه پرورش ماهی در قفس به تازگی در عمان آغاز شده است، بیان کرد: کشور عمان در زمینه میگو، صدف و ماهی اخیرا فعالیت‌هایی را آغاز کرده است.

به گفته رئیس شیلات عمان این کشور سالانه حدود 300 هزار تن ماهی به 63 کشور دنیا همچون کشور‌های همجوار آسیای میانه، اروپا، ویتنام، چین و برزیل صادر می شود.

وی با بیان اینکه حدود 100 کارخانه فرآوری در کشور عمان فعالیت دارند، گفت: از مجموع 100 کارخانه فعال در کشور عمان حدود 40 کارخانه با همکاری و توافق‌های اروپایی در حال فعالیت هستند.

العوفی ادامه داد: کشور عمان با توسعه فعالیت‌های صید و صیادی در نظر دارد تا سال 2023 تولید را به 1 میلیون و 300 هزار تن برساند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه صید و صیادی در عمان به صورت سنتی انجام می‌شود، گفت: البته در نظر داریم با کشتی‌های بزرگ به فعالیت صید و صیادی بپردازیم ضمن آنکه برنامه‌های وسیع در زمینه پرورش ماهی داریم.

معاون وزیر کشاورزی کشور عمان با اشاره به این که توجه به صنایع تبدیلی جزو برنامه‌های ما به شمار می‌رود، بیان کرد: فرصت خوبی است تا با بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران مشارکت‌هایی در این زمینه داشته باشیم.

رئیس شیلات کشور عمان با بیان اینکه اکثر همکاری‌ها با کشور ایران در بخش صید و صیادی متمرکز است، گفت: بر این اساس در بخش صید و صیادی سرمایه گذاری‌های مشترکی صورت خواهد گرفت و همچنین قرار است از کشتی‌های صید و صیادی جمهوری اسلامی ایران استفاده کنیم.

وی در پایان تصریح کرد: وزارت کشاورزی تنها بحث صدور مجوز‌ها را عهده دار است و تبادلات ارزی را سایر مسئولان بالادستی دنبال می‌کنند.


تعداد مشاهده خبر77 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal