برگزاری کارگاه پژوهشی تحلیل و بررسی چالش‌های تداوم روند موجود استقرار گلخانه‌ها و ارائه امکانات مکان‌یابی مناطق مستعد کشور
1397/12/15

کارگاه پژوهشی با عنوان «تحلیل و بررسی چالش‌های تداوم روند موجود استقرار گلخانه‌ها و ارائه امکانات مکان‌یابی مناطق مستعد کشور برای توسعه آن» توسط مهندس فردین حقانی از پژوهشگران موسسه پژوهش‌های کشاورزی مورخ 15/12/97 برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی موسسه پژوهش‌های کشاورزی، این کارگاه پژوهشی با مدیریت دکتر سید محمد موسوی مدیر گروه پژوهشی برنامه‌ریزی موسسه و با حضور جمعی از کارشناسان و متخصصان از بخش‌های مختلف وزارت جهاد‌کشاورزی شامل دفتر امور صنایع تبدیلی و غذایی، معاونت‌های امور باغبانی و زراعت، دفتر توسعه تجارت و جمعی از مدیران و پژوهشگران موسسه برگزار شد.

توجه به عوامل موثر در توسعه و احداث گلخانه‌ها شامل عوامل اقلیمی، فنی و فناوری، اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی از نکات قابل توجه این کارگاه پژوهشی بود. هر چند که در گلخانه‌ها عوامل اقلیمی تحت کنترل است ولی در توسعه و احداث آن شناخت و توجه جدی به کلیه عوامل موثر از مهمترین مواردی است که باید برای موفقیت در اهداف مدنظر و برنامه‌ریزی شده و اقتصادی‌تر شدن تولید در تصمیم‌گیری در توسعه گلخانه‌ها مورد توجه جدی قرار گیرد.

 بدیهی است که تاثیر همه عوامل موثر در فرآیند تصمیم‌سازی یکسان نیست و باید ضرایب اهمیت و یا ضرایب ارزشی برای هریک از عوامل در نظر گرفته شود. انجام مطالعات تکمیلی لازم برای هدایت فرایند توسعه گلخانه‌ها موجبات بهبود کیفیت محصولات تولید شده، کاهش ضایعات، افزایش قیمت، ایجاد اشتغال و افزایش ارزآوری را فراهم می‌کند. بدیهی است که مکان‌یابی به این منظور باید با دقت بسیار بالا صورت گیرد، به طوری که از سرمایه‌گذاری و احداث گلخانه در مناطق بسیار گرم و بسیار سرد خودداری شود.

در مرحله بعدی نیز در صورت عدم محدودیت در سرمایه‌گذاری برای گلخانه‌ها با تعیین اولویت‌بندی نسبت به سرمایه‌گذاری و احداث گلخانه در استان‌ها و مناطق مناسب و دارای مزیت نسبی بیشتر اقدام صورت پذیرد تا ضمن کاهش مصرف انرژی، موجب کاهش هزینه تولید و در نهایت توجیه اقتصادی شود. پس از ارایه دستاوردهای پژوهش، حاضرین، نظرات ارزشمند خویش و سوالاتی را مطرح کرده و به بحث و تبادل نظر پیرامون موضوع و نتایج پژوهش پرداختند و در پایان نیز پاسخ‏های لازم توسط سخنران و مدیر گروه پژوهشی مرتبط ارائه شد.

مطالب ارائه شده  
تعداد مشاهده خبر55 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal