اقدامات به موقع سازمان حفظ نباتات در کنترل و مبارزه با آفت ملخ صحرایی موثر بوده است
1398/03/01

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تاکنون بیشترین مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان مدیریت بحران کشور، اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره آخرین وضعیت سطح مبارزه با ملخ صحرایی در کشور اظهار کرد: بنابر آخرین آمار تا 31 اردیبهشت ماه، سطح مبارزه شیمیایی با ملخ‌های صحرایی در استان خوزستان 13 هزارو 975 هکتار ، در استان بوشهر 43 هزارو 245 هکتار ، استان فارس 4 هزارو 862 هکتار ، استان هرمزگان 71 هزارو 982 هکتار، استان کرمان 7 هزارو 50 هکتار، استان سیستان و بلوچستان 79هزارو 520 هکتار، جنوب کرمان71هزارو 720 هکتار، خراسان جنوبی 60 هکتار، کهگیلویه و بویراحمد 3 هزار هکتار می باشد که جمع کل سطح مبارزه در کشور 295هزارو 414 هکتار از اراضی مرتعی 8 استان کشور صورت گرفته است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه تاکنون آفت ملخ صحرایی خسارت جدی به باغات و مزارع کشور وارد نکرده است اظهار داشت: علی رغم حجم بالای آفت ملخ صحرایی در 8 استان کشور، اما اقدامات به موقع سازمان حفظ نباتات در جهت کنترل و مبارزه با این آفت بسیار موثر بوده است.

معاون وزیر کشور با اشاره به اقدامات سازمان در این خصوص از اسفند سال گذشته تا کنون تصریح کرد: با توجه به حجم آفت ملخ صحرایی در کشور، به دستور وزیر کشور مبلغ 100 میلیارد ریال در مرحله اول و مجددا 200 میلیارد ریال پیشنهاد تامین اعتبار از رئیس سازمان برنامه و بودجه برای این منظور درخواست شده است تا در اختیار سازمان حفظ نباتات قرار گیرد.

به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی با توجه به حرکت دسته جات زیاد ملخ صحرایی از سوی کشورهای حاشیه خلیج فارس به کشور تاکنون 148 بار شاهد هجوم ملخ های صحرایی به کشور بودیم که هشت استان را درگیر مبارزه با ملخ صحرایی کرده است.

شایان ذکر است همت و تلاش استانداران، فرمانداران و مدیران جهاد کشاورزی استان های تحت تاثیر در عملیات مبارزه با ملخ های مهاجم و همچنین استفاده از ظرفیت های استان های تحت تاثیر و تامین بخشی از هزینه های مبارزه از محل اعتبارات استانی موجب شد تا نفوذ و حرکت ملخ‌ها به سایر استان‌ها کنترل و متوقف شود.


تعداد مشاهده خبر152 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal