40 درصد تخم چشم زده ماهی قزل آلا در کشور تولید می شود
1398/03/01

40 درصد تخم چشم زده مورد نیاز برای تولید ماهی قزل آلا در داخل کشور تامین می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: 60 درصد تخم چشم زده مورد نیاز برای تولید قزل آلا بالغ بر 200 تا 300 میلیون عدد از کشورهای مختلف مانند فرانسه، ایتالیا و دانمارک وارد می شود.

دکتر حسین علی عبدالحی واردات تخم چشم زده را یکی از مشکلات در حوزه تولید و پرورش ماهی قزل آلا عنوان کرد و اظهار داشت: تخم چشم زده تا کنون جزو یکی از نهاده های اساسی بوده و با ارز دولتی وارد شده است.

وی افزود: هر چند قیمت نهاده تخم چشم زده، در مجموع هزینه های تولید ماهی قزل آلا عدد بالایی را به خود اختصاص نمی دهد، اما در افزایش قیمت این محصول در بازار مصرف بی تاثیر هم نیست.

عبدالحی تصریح کرد: نهاده های مورد نیاز بخش شیلات به نسبت بخش دام و طیور عدد بالایی نیست و برای نهاده آبزیان سهمی در نظر گرفته شده و به برخی از استان ها اعلام شده که نهاده مورد نیاز را در اختیار تولید کنندگان بخش شیلات قرار دهند تا مشکلی در تولید ایجاد نشود.

وی در عین حال نقل و انتقال پول را یکی از بزرگترین مشکلات بخش شیلات و آبزی پروری دانست و تصریح کرد: تعداد زیادی از وارد کنندگان در حوزه شیلات با مسایل مربوط به نقل و انتقال پول مواجه اند.

وی درباره تولید تیلاپیا نیز گفت: سال 97 حدود 100 تن تیلاپیا در چهار استان خراسان جنوبی، سمنان ،یزد و قم تولید شد که عمده تولید مربوط به استان یزد است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران افزود: استراتژی ما این است که با هماهنگی سازمان محیط زیست در سال 98 ساخت و ساز مزارع جدید تیلاپیا را داشته باشیم.

وی پیش بینی کرد امسال یک یا دو مزرعه تولید تیلاپیا آماده و وارد چرخه تولید شوند.

عبدالحی اظهار داشت: دوره پرورش ماهی تیلاپیا شش ماه است.

تعداد مشاهده خبر112 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal