بهره برداری از 366 پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان آذربایجان غربی آغاز شد
1398/02/31

بهره برداری از 366 پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان آذربایجان غربی با فرمان رئیس جمهور و توسط معاون وزیر جهاد کشاورزی آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح همزمان این پروژه ها که به صورت ویدئو کنفرانس در شهرستان پلدشت برگزار شد، اظهار داشت: از طرح های شاخص و اثرگذاری که در دولت تدبیر و امید در استان های غربی کشور از محل منابع صندوق توسعه ملی تأمین اعتبار گردید، طرح احداث شبکه های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور است.

وی افزود: یکی از استان های اصلی بهره مند از این طرح، استان آذربایجان غربی با سطحی معادل 61 هزار و 570 هکتار می باشد که اعتباری بالغ بر 1500 میلیارد تومان (سهم وزارت جهاد کشاورزی) تا پایان سال 97 تخصیص و هزینه شده است.

بخشنده گفت: تاکنون از سطح یاد شده، عملیات اجرایی 56 هزار هکتار آن به اتمام رسیده و آماده بهره برداری است و در 5 هزار و 640 هکتار باقیمانده، عملیات اجرایی با پیشرفت 95 درصد در دست اقدام می باشد و حداکثر در یکی دو ماه آینده به اتمام می رسد.

وی یادآور شد: از این سطح در سال گذشته 6 هزار و 300 هکتار آن به بهره برداری رسیده و زیر کشت رفته است و در این سفر نیز در پایاب سد کرم آباد از 19250 هکتار اراضی که شبکه های آبیاری فرعی آن توسط این وزارتخانه اجرا شده است در این مرحله حدود 8400 هکتار با اعتبار 210 میلیارد تومان به بهره برداری می رسد .

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: همچنین در پایاب سد سیلوه از 13000 هکتار که شبکه های آبیاری فرعی آن اجرا شده است در این مرحله با تامین آب توسط وزارت نیرو حدود 4000 هکتار آن با اعتبار 100 میلیارد تومان آماده افتتاح و بهره برداری است. مابقی اراضی در صورت اتمام عملیات تامین آب و اجرای خطوط اصلی توسط وزارت نیرو قابل بهره برداری خواهد بود.

بخشنده خاطرنشان ساخت: با اجرای این طرح 33 هزار و 400 هکتار به سطح اراضی آبی استان اضافه می گردد و حدود 28 هزار هکتار از اراضی منطقه که با کمبود آب مورد نیاز مواجه بودند نیاز آبی آنها به صورت 100 درصد تامین می شود و در مجموع اجرای این طرح موجب افزایش تولید حدود 730 هزارتن انواع محصولات کشاورزی و اشتغال حدود 70 هزار نفر مستقیم و غیرمستقم در استان می گردد.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این سفر علاوه بر این دو طرح مذکور تعداد 364 پروژه عمرانی، اقتصادی و تولیدی در زیربخش های آب و خاک، منابع طبیعی، آبخیزداری، گلخانه، دام و طیور، شیلات و صنایع تبدیلی تکمیلی با اعتباری بالغ بر 107 میلیارد تومان از محل منابع عمومی، تسهیلات بانکی و سرمایه گذاری بخش خصوصی و اشتغال زایی 1400 نفر امروز به بهره برداری می رسد.

دکتر بخشنده با اشاره به برخی از پروژه های مهم اظهار کرد: 32 پروژه افزایش بهره وری در واحدهای زراعی، باغی، شیلاتی و صنایع تبدیلی و تکمیلی، 7 پروژه احیای منابع طبیعی و آبخیزداری، تعداد 325 پروژه سامانه های نوین آبیاری و استخرهای ذخیره آب در سطح 2094 هکتار و طرح شبکه آبیاری زهکشی اراضی کشاورزی پایاب سد مهاباد از محل اعتبارات احیای دریاچه ارومیه به مساحت 800 هکتار افتتاح می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی یادآوری کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان سال 91 سطحی معادل 42 هزار هکتار سیستم های آبیاری تحت فشار در استان اجرا شده است و از سال 1392 تاکنون 84 هزار هکتار (معادل 200 درصد - بیش از دو برابر) در این دولت انجام شده است . و در مجموع از اراضی کشاورزی استان 126000 هکتار به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده است.

در صورتی که جنابعالی اجازه بفرمایید پروژه های مذکور افتتاح و مورد بهره برداری قرار گیرد .

پس از ارائه گزارش معاون وزیر جهاد کشاورزی، بهره برداری از 366 پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان آذربایجان غربی با فرمان رئیس جمهور آغاز شد.

تعداد مشاهده خبر225 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal