وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت اقدام انقلابی برای تولید روغن و کنجاله در کشور تاکید کرد
1398/01/24

وزیر جهاد کشاورزی بر افزایش تولید روغن و کنجاله در کشور تاکید کرد و گفت: امسال با توجه به تنگناهای به وجود آمده باید عملیات انقلابی برای تولید این دو نیاز اساسی به ویژه در حوزه کلزا انجام دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس محمود حجتی امروز شنبه در گردهمایی روسای جهاد کشاورزی استان ها با بیان این که امکانات، تجهیزات و منابع در استان ها، باید برای تولید روغن و کنجاله و کشت کلزا بسیج شود، اظهار داشت: سه تا چهار میلیون هکتار آیش دیم در گندم داریم که می تواند به کشت کلزا اختصاص یابد.

وی افزود: ظرفیت بالقوه فراوانی برای تولید کلزا در کشور وجود دارد و هر چند تولید این محصول از 30 تا 40 هزار تن در سال 93 اکنون به حدود 450 هزار تن رسیده، اما با شرایط تحریم چاره ای نداریم به جز آن که در تولید کنجاله و کاهش وابستگی به روغن و خوراک دام و طیور در آیش ها به صورت میلیون هکتار عمل کنیم.

حجتی ادامه داد: ما در حوزه زراعت و برخی مجریان محصولات اساسی تجدید نظر کلی در مورد نیازهای اصلی، روغن، کنجاله سویا و ذرت داریم که نیاز به همراهی در بخش ها و استان ها و تغییر روش ها دارد.

وی با اشاره به جنگ اقتصادی علیه کشور تصریح کرد: در چنین شرایطی با روش های سال های گذشته نمی توان تولید کرد بلکه باید روش ها، طرح ها و راهکارهای جدید برای تامین غذای مردم داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: برای اقدامات و عملیات انقلابی به منظور تولید دو نیاز اساسی روغن و کنجاله همن گونه که دنیا مسایل فنی و اجرایی را حل کرده و پشت سر مسایل فنی نمانده است؛ ما نیز باید خود را برای رفع مشکلات پیش رو آماده کنیم و عزم ملی برای استفاده از ظرفیت های بالقوه در حوزه تولید کلزا و کنجاله داشته باشیم.

وی از استان ها در مناطق سرد خواست حضور فعال تری در کشت کلزا داشته باشند.

حجتی افزود: در مناطق سرد مانند آذربایجان، کردستان، همدان، کرمانشاه، قزوین، البرز، چهارمحال و بختیاری، مرکزی و بخشی از لرستان کلزا را می توان به صورت نشایی کشت کرد.

وی با اذعان به این که شیوه های دیوان سالاری و بوروکراسی موجب رکود در کارها می شود، گفت که دیوان سالاری موتور محرکه ما نیست و مدیران باید تحول گرا باشند.

وزیر جهاد کشاورزی بر تامین به موقع نهاده های مورد نیاز صنعت مرغداری کشور تاکید و تصریح کرد: ارز 4200 تومانی برای تامین نهاده ها اختصاص می یابد و از این رو نهاده ها باید با قیمت تعیین شده به دست مرغداران برسد و مرغداران نیز با قیمت مصوب و تعیین شده مرغ را به بازار عرضه کنند.

وی بر لزوم افزایش نظارت ها در عرضه مرغ با قیمت مصوب هر کیلوگرم 11 هزار و 500 تومان برای مصرف کننده تاکید کرد.

تعداد مشاهده خبر303 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal