اپلیکیشن شناسایی و ردیابی دام زنده با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی شد

اپلیکیشن شناسایی و ردیابی دام زنده با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، در سازمان دامپزشکی رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی ایانا، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در مراسم رونمایی از این اپلیکیشن ضمن اشاره به وظایف ملی و تعهدات بین‌المللی این سازمان گفت: به جرأت می‌توان ادعا کرد که سازمان دامپزشکی تفسیر عملی مفاهیم اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی سلامت جامعه را دنبال می‌کند.
مهدی خلج با اشاره به عوامل مختلف بیماری‌زایی که از خارج مرزها کشور را تهدید می‌کند، افزود: در سال ۹۵ ارزش تولیدات دام زنده به بیش از ۱۴۲ هزار میلیارد تومان رسید که تمام آنها با نظارت‌های بهداشتی و کنترل مأموران دامپزشکی در داخل کشور توزیع یا صادر شده است. به گفته وی، موقعیت جغرافیایی ایران در جایی قرار گرفته است که از طریق همسایه‌های مرزی ممکن است بیماری‌های مختلفی به داخل کشور نفوذ کند. از طرف دیگر در داخل کشور نیز دام کوچ‌روی عشایر وجود دارد که احتمال آسیب‌پذیری را دوچندان می‌کند؛ زیرا از نظر علمی، دام متحرک جابه‌جاکننده عوامل بیماری‌زا به‌شمار می‌رود. به هر ترتیب، سازمان دامپزشکی ۱۸۱ عامل بیماری‌زا را در کل کشور پایش می‌کند.
خلج بیان کرد: از آنجا که سازمان دامپزشکی موظف است به محض مشاهده بیماری طبق تعهدات بین‌المللی آن را به سازمان بهداشت اعلام کند، بنابراین سازمان‌هایی موفق‌تر خواهند بود که بتوانند خصوصیات "سازمان‌های واکنش سریع" را داشته باشند؛ به عبارتی باید در جهان امروز بتوان قبل از ایجاد خسارت جدی توسط عامل بیماری‌زا، آن را با اطلاع‌رسانی و آگاهی از کانون‌های بیماری کنترل کرد.
وی ادامه داد: سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی که توسط سازمان دامپزشکی راه‌اندازی شده است، قدرت فرماندهی دامپزشکی را در سراسر کشور و بدون حضور فیزیکی فراهم کردند؛ بر این اساس، سالانه حدود ۱۵ هزار تن فرآورده‌های خوراکی را تحت نظارت قرار داده و ۳۰۰ هزار واحد تولیدی اعم از کارخانه‌ها و مراکز قطعه‌بندی و... را تحت نظارت دارد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور تأکید کرد: به‌جز موارد گفته‌شده، سالانه سه میلیون نوبت کنترل‌ها در کشور است و همراه آن پایش بیماری‌ها صورت می‌گیرد؛ ضمن اینکه نمونه‌های ارسال‌شده به آزمایشگاه دامپزشکی حدود ۲۸ تا ۳۲ آلاینده، سموم، فلزات سنگین، مایکوتوکسین‌ها و... ازجمله مهم‌ترین پایش‌های این سازمان به‌شمار می‌رود.
خلج معتقد است: با یک گرم مدفوع دامی، ۸۰۰ میلیون ویروس می‌تواند منتقل شود؛ بنابراین سازمان دامپزشکی ترتیبی اتخاذ کرده تا نظافت کامیون‌های حمل دام و طیور به بهترین حالت پاکیزه باشد، به‌طوری که می‌توان ادعا کرد اکنون سبدهای حمل مرغ تمیزتر از بشقاب‌های بسیاری از رستوران‌ها است.
وی یادآور شد: در ۹ ماه گذشته از طرف سازمان دامپزشکی کشور ۱۵ میلیون و ۵۵۴ هزار مجوز بهداشتی صادرات برای ۶۹ کالا به کشورهای مختلف صادر شده که دو مورد عدم تطبیق به‌وجود آمد. یک مورد از برگه‌های مجوز تخلف شده بود و دیگری تفسیر متفاوت بین ما و کشور مشتری بود.
خلج در پایان عنوان کرد: اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که ۷۵ درصد واکسن‌های دامی، ۳۵ درصد واکسن‌های طیور و ۹۵ درصد داروهای دامی در داخل کشور تولید می‌شود؛ بنابراین وظیفه خطیر دامپزشکی را در سلامتی غذای مردم نمی‌توان نادیده گرفت، ضمن اینکه قوانین مربوط به آن باید با استانداردهای جهانی مطابقت داشته باشد.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد از سايت: 121285310
تعداد بازديد زيرپورتال: 11506770
اين زيرپورتال امروز: 8521
تعداد بازديد اين صفحه: 1732314
در امروز: 42946
اين صفحه امروز: 4247
 

???? ???? ??? ?? ???? ????? ?? ????? ???? ??????? ?? ???? ©                                                                                                          
خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.