افزایش 793 هزار تنی تولید شیر با اجرای پروژه های اصلاح نژاد گاو/ترکیب های جدید نژاد گوسفند برای تولید گوشت قرمز استفاده می شود
1396/08/14

اجرای پروژه های اصلاح نژاد گاو شیری در کشور موجب افزایش 793 هزار تنی تولید شیر نسبت به سال 92 شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی معاونت امور دام با اعلام این مطلب گفت: طبق نتایج آمارگیری از گاوداری های صنعتی کشور در سه ماهه نخست سال 95 تولید شیر حدود یک میلیون و 86 هزار تن برآورد شده ضمن آن که در این سال جمعیت گاو و گوساله نژاد اصیل هلشتاین و غیر هلشتاین اصیل حدود 930 هزار راس بوده است.

محمدرضا ملاصالحی افزود: این در حالی است که در سه ماهه نخست سال 92 جمیعت گاو و گوساله اصیل هلشتاین حدود 830 هزار راس با تولید سالانه 897 هزار و 800 تن بود.

وی با بیان این که در راستای ارتقای تولید شیر در گله های صنعتی و روستایی و سرعت بخشیدن به پیشرفت ژنتیکی، به طور متوسط حدود 3 میلیون دز اسپرم گاوهای نر ممتاز از نژادهایی همچون هلشتاین و سمینتال در ایستگاه های اصلاح نژاد دامی کشور تولید و توزیع می شود، اظهار داشت: نتیجه این اقدام را می توان در ارتقای تولید شیر، بهبود راندمان تولید مثلی و افزایش طول عمر اقتصادی گاوها مشاهده کرد.

ملا صالحی، اجرای پروژه های توسعه پرورش گاو های دو منظوره را از دیگر طرح های مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی در سطح کشور عنوان کرد و گفت: این پروژه با هدف پرورش نژاد های دو منظوره و آمیخته گری جمعیت گاو های بومی با این نژادها اجرا می شود.

وی افزود: با توجه به این که در حال حاضر عمده گاوهای آمیخته کشور حاصل از تلاقی گاوهای بومی با نژاد هلشتاین هستند، با اجرای این طرح نسبت آمیخته های کشور نیز به نفع آمیخته های حاصل از تلاقی با نژادهای دو منظوره تغییر خواهد کرد.

رییس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی معاونت امور دام در مورد اصلاح نژاد بز نیز اذعان داشت: افزایش تولید شیر بز از دیگر اهداف وزارتخانه در چشم انداز تولید شیر کشور است.

وی ادامه داد: در این زمینه پروژه تولید ترکیب ژنتیکی بزهای شیر در سطح کشور در حال اجرا است و گله های ناخالص نژادهای سانن و آلپاین از طریق همکاری مشترک بین بخش های خصوصی ایران و فرانسه در داخل کشور ایجاد شده اند.

ملاصالحی افزایش تولید روزانه حدود 3 کیلوگرمی شیر بزهای بومی سانن را نتیجه این همکاری دانست و خاطر نشان کرد که تولید شیر بزهای بومی، روزانه نزدیک به 500 گرم است.

وی در همین حال استفاده از ترکیب های جدید نژاد گوسفند در کشور به منظور ارتقای بهره وری در تولید گوشت قرمز را از اهداف میان مدت و بلند مدت اصلاح نژاد دام های سبک در کشور عنوان کرد.

رییس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی معاونت امور دام افزود:در این راستا،پروژه تولید ترکیب ژنتیکی گوسفند پربازده به منظور ارتقای تولید گوشت و بهبود راندمان تولید مثلی در واحدهای پرورش گوسفند صنعتی در حال انجام است.

تعداد مشاهده خبر131 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal