طرح کاداستر در 11 میلیون هکتار از جنگل‌های کشور اجرا می شود
1397/09/15

معاون وزیر جهاد کشاورزی از اجرایی شدن طرح کاداستر در 11 میلیون هکتار جنگل، با اولویت جنگل‌های شمال در سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان جنگل ها،خلیل آقایی ظهر پنجشنبه در حاشیه نخستین‌ جشنواره کشت بادام کوهی در برزک کاشان گفت: تا پایان سال98 تمام عرصه های منابع طبیعی کشور مجهز به نقشه کاداستر می شود.

آقایی اضافه کرد: نقشه کاداستر 32 میلیون هکتار از اراضی منابع طبیعی کشور تهیه شده است که امسال 14 میلیون هکتار از جنگل های کشور دارای نقشه کاداستر می شود.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تأکید کرد: در سال آینده اراضی جنگلی و ساحلی در اولویت قرار دارند.

خلیل آقایی تهیه نقشه کاداستر را در رفع اختلافات مردم با سازمان جنگل ها و دولت موثر دانست و افزود: این طرح برای حفظ، احیا، جلوگیری از نقطه نظرات و تعیین تکلیف و حد و مرز اراضی خصوصی، شخصی با اراضی ملی اجرا می شود.

وی گفت: همه ما مدیون توجه ویژه مقام معظم رهبری به دلیل اهمیت و حساسیت و نیاز جامعه و مطالبه مردم هستیم که حتی دفتر معظم له پیگیر مسایل منابع طبیعی و آبخیزداری کشور است.

وی بیان کرد: ما سربازان نظام و شما مردم ولی نعمت و حاکمان اصلی نظام هستید چرا که قدرت خدا در قدرت مردم است و شما هستید که همه با هم می توانید مملکت را حفظ و آباد کنید.

تمبر یادبود نخستین جشنواره کشت بادام کوهی در کاشان رونمایی شد

تمبر یادبود نخستین جشنواره کشت بادام کوهی در کاشان از سوی معاون وزیر جهاد کشاورزی در آئینی رونمایی شد

خلیل آقایی در ادامه این جشنواره با تأکید بر اینکه کشت این گیاه در تمام وسعت یک میلیون هکتاری حوزه چم رود در برزک استفاده شود از تخصیص 6 میلیارد تومان برای این منطقه در سال آینده قول مساعد داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه اظهار کرد: با توجه به سابقه دیرینه کشت بادام در این منطقه بذر بادام کوهی در این عرصه که در گذشته معروف به جنگل بادام کوهی بوده تاثیر به‌سزایی در چرخه طبیعت و پوشش گیاهی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه خنچه های بادام کوهی در حفظ پوشش گیاهی و آب بسیار موثر است، افزود: در سال جاری 700میلیارد تومان برای بخش فعالیت‌های آبخیزداری در سطح کشور جهت طرح مدیریت یکپارچه آب تخصیص داده شد.

آقایی در مورد هدف برگزاری این جشنواره اضافه کرد: حفظ توانمندیهای بالای محیط زیست و منابع طبیعی این شهرستان ضروری است چرا که طبیعت منطقه از جمله برای کشت گونه هایی مانند بادام کوهی به دلیل نیاز کم به آب و بهره برداری بالا بسیار مناسب است.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: اجرای این طرح می تواند نقش بسزایی در افزایش سرانه جنگلی، فضای سبز و باغ بذر داشته و با ایجاد چرخه زیستی فعال‌تر و تقویت زیستگاه های موجود شرایط مناسب‌تری را برای حفاظت از سایر گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه ایجاد کند.

وی، استقبال و شوق و خشنودی مردم از اجرای طرح های منابع طبیعی و آبخیزداری را تاکید کرد و گفت: اجرای این طرح های عام المنفعه پر خیر و برکت علاوه بر افزایش بارندگی عامل آبادی مزارع، جلوگیری از روان شدن سیل و حفظ منابع طبیعی می شود.

وی، ظرفیت بالقوه منابع طبیعی در کاشت محصولات متناسب با آن را ظرفیت بالقوه و ثروت عظیم کشور دانست و گفت: امروز در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی توجه ویژه شده و فعالیت های خوبی در حال اجرا است.

شایان ذکر است: نخستین جشنواره کشت بادام کوهی در ارتفاعات جنوب غربی کاشان واقع در بخش برزک و نیاسر با حضور خلیل آقایی، معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و حمید ظهرابی، معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزارشد.

تعداد مشاهده خبر177 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal