آمادگی شرکت شهرک‌های کشاورزی برای ایجاد و توسعه شهرک‌‌های شیلاتی پرورش تیلاپیا در استان یزد
1397/08/06

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی، برای ایجاد و توسعه شهرک‌های شیلاتی پرورش ماهی تیلاپیا در استان یزد اعلام آمادگی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک‌های کشاورزی، علی‌اشرف منصوری در جلسه ستاد راهبری توسعه شهرک‌های کشاورزی و اقتصاد مقاومتی استان یزد گفت: با توجه به اخذ مجوز زیست‌محیطی مبنی بر تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا توسط استاندار یزد، شرکت شهرک‌های کشاورزی برای ایجاد و توسعه شهرک‌های شیلاتی پرورش تیلاپیا آمادگی دارد.

وی افزود: تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا که دارای ویژگی‌هایی همچون نیاز آبی کم، قابلیت رشد و تکثیر خیلی سریع، تغذیه ارزان، تراکم‌پذیری بالا در حجم و هزینه‌ی تولید پایین و قابلیت ذخیره ارزی بالا در جلوگیری از واردات است یکی از محورهای مورد بررسی ستاد اقتصاد مقاومتی بود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی با اشاره به خشکسالی‌های اخیر و افزایش نرخ بیکاری و در جهت چاره‌اندیشی برای مقوله کم‌آبی، اشتغال و رونق صادرات، گفت: راهی جز حرکت به سمت کشاورزی مدرن در قالب ایجاد و توسعه شهرک‌های کشاورزی با بهره‌گیری از دانش روز دنیا نیست.

وی پس از تشریح برنامه‌های شرکت و اهداف برنامه ششم توسعه اظهار داشت: بیشترین رشد توسعه گلخانه‌ها با همت و تلاش وزیر جهاد کشاورزی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم با افزایش سطح کشت‌های گلخانه‌ای از 8 هزار هکتار به بیش از 13 هزار هکتار در کشور و در دنیا اتفاق افتاده است.

منصوری، خواستار رشد جهشی شهرک‌های کشاورزی با توجه به هزینه کم به دلیل خدمات مشترک و مدیریت متمرکز و ایجاد زنجیره تولید در این شهرک‌ها شد.

این مسوول با تقدیر از مسئولان استان یزد، هیدرومدول آب مصرفی در برخی واحدهای گلخانه‌ای استان یزد را در حد نرم جهانی و حتی پایین‌تر اعلام و بیان کرد: خوشبختانه در استان با توجه به بررسی رویکردها توجه به اهمیت آب کاملا محسوس است.

وی خاطرنشان کرد: شرکت شهرک‌های کشاورزی با رسالت افزایش بهره‌وری از منابع و تمرکز بر توسعه فعالیت‌های گلخانه‌ای و شیلاتی کشور، 40 پهنه با سطح 3 هزار هکتار را در استان برای مقابله با چالش‌های کم‌آبی، اشتغال، معیشت و رونق اقتصادی امکان‌سنجی کرده است که در صورت حمایت استانداری و سایر مسئولان کارسازی خواهد شد.

مهندس زمانی قمی استاندار یزد در این نشست با تشکر از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در استان، همه دستگاه‌های اجرایی استان را به همکاری در توسعه کشت‌های گلخانه‌ای و پرورش ماهی تیلاپیا موظف کرد.

وی از تخصیص منابع اعتباری در سال‌های 97 و 98 برای ایجاد زیرساخت شهرک‌های کشاورزی در استان خبر داد.

بنا به این گزارش، مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی در حاشیه ستاد راهبری توسعه شهرک‌ها به اتفاق رییس سازمان و مسئولین استانی از شهرک‌های گلخانه‌ای 25 هکتاری بهشت ارنان شهرستان مهریز که ظرف مدت یک ماه آینده بهره‌برداری از چهار هکتار آن آغاز می‌شود و همین‌طور شهرک کشاورزی فهرج که دارای زنجیره تولید بوده و در موضوع صادرات فعال است بازدید و با مجریان طرح‌ها و سرمایه‌گذاران به بحث و تبادل نظر پرداخت و برخی مشکلات آنها را پیگیری کرد.

تعداد مشاهده خبر153 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal